28 Mart 2016 Pazartesi

Osman Evcan Açlık Grevinin 36. Gününde! Osman Evcan'la Mektup DayanışmasıOsman Evcan açlık grevi sürecinde cezaevi yönetiminin işkenceleri sonucunda hastalanarak kritik günler geçirirken , bu süreçte yalnız olmadığını, içeride ve dışarıda dayanışma ağını genişlettiğimizi ve otoriteye karşı vermiş olduğu mücadelede yanında olduğumuzu bir kez daha göstermek için, Perşembe  günü saat 14:30'dan itibaren İnfial'de ABC Film gösterimi öncesinde Osman Evcan'a mektup göndermek için buluşuyoruz.  


Adres: Turan caddesi 36/A Tarlabaşı/İstanbul


Osman Evcan'ın mektup adresi: Silivri kapalı Ceza İnfaz Kurumu, C Blok- 4. Koridor- 26 No'lu Oda.ABC Film gösteriminde bu hafta : 31 Mart 2016 Perşembe Günü İçin Film Gösterimi: Duvar (1983)

1976'da Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde, Yılmaz Güney'in de tanıklık ettiği, çocuklar koğuşunda çıkan ve tüm cezaevine yayılan bir isyan konu edilmiştir. Bu olaydan derinden etkilenen Yılmaz Güney, isyanın arkasından gönderildiği Kayseri Cezaevinde Soba, Pencere Camı ve İki Ekmek İstiyoruz ismi ile bir roman yazmış ve film yurt dışına çıkışında Fransa'da bu roman üzerinde kurulu senaryo ile çekilmiştir. Tuncel Kurtiz ve Ayşe Emel Mesci dışındaki tüm oyuncular hayatlarında ilk kez kamera karşısına çıkmışlardır. Film Fransa'da oldukça zor şartlar altında çevrilmiştir. Ayrıca filmin ilgi çekici bir diğer özelliği ise, az da olsa Zazaca dilinin sinemada ilk kez kullanıldığı film olmasıdır. Tuncelili müzisyen Kadri Karagöz tarafından seslendirilen "Haydêrê" türküsü filmin unutulmazları arasındadır. Yılmaz Güney'in bu son filmi, 31 Mart Perşembe günü, saat 19:00'da Bülbül Mahallesi, Turan Caddesi No:36/A-Beyoğlu adresinde ABC Film kapsamında gösterilecektir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder