1 Eylül 2016 Perşembe

ABC İstanbul Bülten Temmuz-Ağustos Sayısı Yayımlandı


Devlet bir kapama, kuşatma ve denetim aygıtıdır ve bunu her fırsatta hissettirmek için vardır. Aile, okul, ordu, işlik gibi ‘’hizaya getirme’’ kurumlarını cezaevleri ile nihayete erdirmeyi amaçlar. Bu yüzden otoritesini sarsan her bedeni tehlikeli ve düşman görerek yüksek duvarlar ve tel örgüler arkasına kapatıp, ‘’hizaya getireceğini’’ zanneder. Oysa otoritenin olduğu her yerde direniş de vardır. Baskıcı, gözetim ve denetime dayalı, faşist her kapama aygıtı devrimci tutsakların direnişi ile karşılaşır. Hapishanelerin bir yüzü devlet ve onun faşist uygulamaları ile diğer yanı devrimci tutsakların direnişleriyle şekillenir. Bir yanı tecrit, F Tipi kapatılma, OHAL ise diğer yanı Buca’dır, 19 Aralık’tır, kavgadır... Tutsaklar ‘’dışarıda’’ verdikleri mücadeleyi ‘’içeride’’ de sürdürürler. Koridallos Hapishanesi’ndeki kaçma girişimi Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tamamlanır, Yunanistan’da, İspanya’da, ABD’de yapılan her eylem, asılan her pankart Kırıklar, Metris, Silivri Cezaevi’ndeki direnişe güç verir. Yüksek duvarlar ve tel örgüler ardına kapatılan tutsakların, dünyanın başka yerlerindeki dostları ve yoldaşları tarafından yapılan dayanışma ve eylemlerden haberdar olmaları elbette onları, kapatıldıkları hücrelerde daha güçlü kılacaktır. Çünkü dayanışma en güçlü silahtır!

Yazın sonuna yaklaşırken sokaklardan ve hapishanelerden isyan ateşi yükselmeye devam ediyor. Nicola Sacco ve Bartolomeo Vanzetti'nin katledildiği gün 23 Ağustos 1927 demir parmaklıklar ardındaki anarşist tutsaklarla dayanışmayı, isyanla harlama günü haline geldi. Dünyanın her köşesinde anarşist yoldaşlarımıza karşı baskılar artarken hapishanelerde isyan ateşi giderek harlanmakta. 9 Eylül 2016 tarihinde, hapishaneleri yıkma yolunda tutsaklar önemli bir adım daha atacaklar. ABD'de devlet hiç unutamayacağı bir sona hazırlanırken Türkiye'de tutsaklar, 15 Temmuz gecesi başlayan ve adına darbe girişimi denilen iktidar savaşları ve ardından -şimdilik- üç ay süreyle ilan edilen olağanüstüsü hal uygulamalarının gölgesinde hapishanelerde artan baskı ve işkence ortamıyla boğuşmakta. Bu sayıda da hapishane direnişlerine, devlete ve kapitalizme karşı anarşist mücadeleye odaklandık. 

Röportajlarmektupmetin ve haberler ile tutsakların seslerini daha duyulur, mücadelelerini daha görünür kılmayı amaçlıyoruz. Hapishanelerdeki ve ‘’dışarıdaki’’ tüm yoldaşlarımız, yayınlanmasını ve duyurulmasını istediği röportaj, mektup, makale, haber vs metinleri ABC İstanbul’a gönderebilirler.

ABC İstanbul Bülten'de yayınlanmasını istediğiniz neşriyatları 15 Ekim 2016 tarihine kadar gönderebilirsiniz. (Lütfen gönderdiğiniz mektupların yanına yayınlanmasını isteyip istemediğinize dair not düşünüz)

ABC İstanbul
Hapishanelere yıkım, tutsaklara özgürlük!

Temin Edebileceğiniz Adresler:
  • infiAl (Bülbül Mah. Turan Cad. No:36A Beyoğlu/İst) 
  • Mephisto Kitabevi (Taksim - Beşiktaş / İstanbul)
  • Kibrit Kitabevi (Meşrutiyet Cad. Aslı Han No:10 D:21, Beyoğlu/İstanbul)
  • Berfin Kitabevi (Ordu Cad. Özdemir Marmara Çarşısı No: 56 Beyazıt/İstanbul)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder