4 Mayıs 2016 Çarşamba

1 Mayıs: Anarşistlere Gözaltı

İzmir'deki 1 Mayıs kutlamalarına katılıp arama noktasında giysilerini çıkartan anarşistlerden biri, gözaltına alındı.

İzmir'deki 1 Mayıs kutlamalarına katılıp polisin arama noktasında giysilerini çıkartan anarşistlere yönelik polis operasyon başlattı.  Anarşistlere Ahlak Büro Amirliği'nde 'teşhircilik' suçundan işlem yapılacağı açıklandı.Birinci Kordon'daki Orduevi önünde oluşturulan arama noktasına geldiklerinde eylemciler, soyunmuş ve iç çamaşırlarıyla kalmıştı. Gruptaki eylemciler, arama noktasından bu şekilde geçtiktan sonra giysilerini giyip mitinge katılmıştı. 

GÖZALTINA ALINAN ANARŞİST SERBEST BIRAKILDI 
Anarşistlerden birisi, Ankara ve İstanbul'daki patlamalarda can güvenliğini sağlayamayan polislerin, bedenlerine dokunmaması için böyle bir yönteme başvurduklarını anlatmıştı. Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği'ne götürülen ve gruptan gözaltına alınan ilk kişi olan F.K.'ya 'teşhircilik' suçundan işlem yapılacağı açıklandı. F.K.'nın ifadesinin alınmasından sonra ise savcının talimatıyla serbest bırakılacağı, evraklarının ikmalen adliyeye gönderileceği öğrenildi. Diğer 4 protestocunun da, aynı şekilde gözaltına alınacakları ifade edildi.

İzmirli anarşistlerin  eylem için yaptıkları açıklama şu şekilde:

“1 Mayıs' ta bir araya gelen antiotoriter, hayvan özgürlükçüsü ve anarşistler olarak polisin üst aramasına karşılık refleksif olarak kıyafetlerimizi çıkarıp, alana bedenimizi aratmadan girdik. Anaakım medyada manipüle edilenin aksine, tertip komitesine üstümüzü aratabileceğimizi ama polisin aramasından geçmeyeceğimizi ilettik fakat talebimiz güvenlik gerekçesi nedeniyle reddedildi. Biz bu güvenlik gerekçesinin niteliksizliğine Ankara, Amed ve Suruç katliamlarında da şahit olduk, polisin bizim güvenliğimizi sağlayamayacağına inanıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz doğrudan eylemin de sebebi budur.
“Biz, orada yalnızca kıyafetlerimizi değil, sistemin bizi giymeye mecbur bıraktığı, etnik, dini, cinsel, biyolojik ve daha birçok kimliğimizi de çıkarttık. Medyanın bu eylemliliği kafası bozuk birkaç gencin işi olarak göstermesi bizi bu açıklamayı yapmaya itmiştir. Arkadaşlarımızın görüntülerinin teşhir edilerek hedef gösterilmesini de etik bulmuyoruz. Bundan sonra da bugünkü tavrımız değişmeyecektir.

“Polis elini bedenimden çek.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder