26 Ekim 2016 Çarşamba

Azerbaycan'da Anarşist Tutsak Qiyas İbrahimov'un Davası GörüldüAnarşist tutsak Qiyas İbrahimov'un davasında adli soruşturması sona erdi. Bakü Ağır Suçlar Mahkemesinde 21 Ekim'de gerçekleştirilen duruşmada devletin adalet sistemi anarşist tutsak Qiyas İbrahimov için 9 yıl hapis cezası istendi.
 
Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de eski Cumhurbaşkanı ve görevdeki Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in babası Haydar Aliyev’in heykelinin üzerine “Fuck the system!” ve “Kul bayramınız kutlu olsun!” yazdıkları için tutuklanan Qiyas İbrahimov'un bugün duruşması görüldü.

Görülen dava öncesi, Qiyas İbrahimovun avukatı Elçin Sadıqov Qiyas'ın cebinden ve yaşadığı evden bulunduğu iddia edilen uyuşturucu poşetlerinin üzerindeki parmak izlerinin incelenmesi talebi ile dilekçe verdi. Ancak hakemler kurulu dilekçeyi reddetti.

Qiyas İbrahimovun kendisiyse mahkemeden Tofiq Qasımov isimli kişinin ona avukat olarak atanmasıyla ilgili dilekçe verdi. Suç dosyasının dokümanlarında Qiyas tutuklandığı gün ona devlet hesabına teklif edilen 5 avukatın arasında onun da ismi olduğu görüldü. Qiyas'ın avukatı Elçin Sadıqov ise "Qiyas İbrahimov tutuklandığında artık bi hayli zamandır ki, Tofiq Qasımov hayatta yoktu, öteki dünyadan mı gelip Qiyasa avukatlık yapacaktı" dedi.

Mahkeme devam ederken, Enver Seyidov mahkeme soruşturmasının tamamlandığını ilan etdi ve söz konuşma için savcıya verildi.

Qiyas İbrahimov'a Azerbaycan Suç Kanununun 234.4.3 maddesi ile verilmiş "suçlamanın" mahkemede de doğrulandığı bahane eden savcı anarşist tutsak için 9 yıl hapis cezası istendi.
Qiyas İbrahimov'un avukatı Elçin Sadıqov, savunma konuşmasına hazırlanmak için mahkemenin ertelenmesini istedi. 

24 Ekim'de gerçekleştirilecek bir sonraki duruşmada, Qiyas'ın avukatı savunma konuşması yapacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder